„Dzień Patrona” w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Mysiadle

27 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Mysiadle odbędą
się obchody upamiętniające nadanie imienia szkole.

Cieszymy się, że możemy współorganizować to przedsięwzięcie i wspierać uczniów
oraz nauczycieli tej placówki oświatowej ponieważ idee zawarte w planie pracy szkoły, przekazywane
i wpajane uczniom są dla nas sportowym priorytetem.

Mając to na uwadze przytaczamy najważniejsze założenia idei olimpijskiej z krótką lekcją historii:

 

Idea uczciwej walki (fair play)

W starożytnej Grecji dużą wagę przywiązywano do uczciwości podczas sportowych zmagań. Karą
za oszustwo w zawodach (np. przekupienie przeciwników), było kosztowne postawienie pomników
ku czci boga Zeusa oraz niesława do końca życia. Współcześnie również zwraca się szczególną uwagę na zasadę czystej gry. Przewiduje się kary za umyślne zakłócanie biegu zawodów po to, by osiągnąć lepszy wynik czy osłabić przeciwnika. Zabronione jest również stosowanie środków dopingujących. Jeśli zdecydujesz się urządzić podwórkową olimpiadę, koniecznie stwórz z przyjaciółmi regulamin, w którym określone zostaną zasady uczciwej gry. Ważne jest, by wspólnie zapisać, jakie działania są zabronione. Na znak akceptacji niech każdy odciśnie pod regulaminem swój kciuk. Każdy z uczestników powinien wystrzegać się oszustwa czy przekupstwa. Lepiej skoncentrować się na doskonaleniu własnej aktywności fizycznej, niż na przeszkadzaniu innym. To pomoże rozwijać kondycję i poprawiać własne wyniki, a w efekcie da satysfakcję z własnych osiągnięć i zapewni przyjazną atmosferę zawodów.

 

Idea równości

Zasadę równości rozumiano w starożytnej Grecji inaczej niż dzisiaj. Dla olimpijczyków sprzed setek lat równość oznaczała udział zawodników pochodzących z różnych państw – miast greckich, które nierzadko były ze sobą skonfliktowane. Do udziału w igrzyskach dopuszczano zawodników z różnych stron Grecji. Miejsce, z którego pochodził uczestnik, nie miało wpływu na rywalizację. Jednakże udział w igrzyskach brali jedynie mężczyźni, kobiety nie miały na nie prawa wstępu. W dzisiejszych czasach równość jest rozumiana jako dawanie szansy rywalizacji zawodnikom z całego świata, niezależnie od płci, rasy, wyznania czy poglądów. Podczas urządzania podwórkowej olimpiady zadbaj o to, by każdy miał w niej równe szanse. W trakcie zbierania uczestników należy brać pod uwagę przede wszystkim ich chęci do wspólnej zabawy. Nie powinieneś różnicować zawodników ze względu na ich płeć, kolor skóry, zamożność czy oceny w szkole. Niech rywalizuje każdy, kto jest w stanie zaakceptować zasady uczciwej i bezkonfliktowej walki.

 

Idea pokoju

W starożytnej Grecji na czas igrzysk zaprzestawano wojen. Na okres około miesiąca przed igrzyskami i jeszcze w dwa tygodnie po nich obowiązywał święty pokój, w którym nie mogły odbywać się żadne bitwy pomiędzy greckimi państwami – miastami. Miał to być czas sportowej rywalizacji, niezależnej od konfliktów. Obecnie również promuje się ideę pokoju – zachęca się poszczególne kraje i narody do zaprzestania działań wojennych, a podczas ceremonii otwarcia wypuszcza się białe gołębice – symbol pokoju. Organizując własną podwórkową olimpiadę, zadbaj o to, by wśród wszystkich uczestników zapanowała zgoda – niech rozwiążą własne konflikty, podadzą sobie ręce na zgodę, zapomną
o waśniach i wzajemnych żalach. Niech okres przygotowania do olimpiady, jej trwania i zakończenia będzie czasem pokoju i radości, a nie wzajemnych kłótni. Niech liczy się tylko sport. Wzajemna zgoda
i szacunek zapewni nie tylko dobrą atmosferę podczas zawodów, ale i zapobiegnie oszustwom
czy złośliwościom w trakcie rywalizacji.

Uczniom oraz nauczycielom Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Mysiadle życzymy sukcesów na każdej płaszczyźnie ich „Olimpijskiej” działalności.

Podziel się tym wpisem z innymi:
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
X