Zapraszamy na III rundę Pucharu PZKorf w Quatro Korfballu

Korfball został wymyślony przez holenderskiego nauczyciela wychowania fizycznego Nico Broekhuysena na przełomie XIX i XX wieku. Jest to pierwsza na świecie koedukacyjna gra zespołowa. Nazwa korfbal, to połączenie holenderskich słów “korf” oznaczającego “kosz” i “ball” oznaczającego piłkę.

w 1920 roku w Antwerpii, a osiem lat później w Amsterdamie doszło do oficjalnych prezentacji korfballu na Igrzyskach Olimpijskich. Największe walory gry to: koedukacja – mężczyźni i kobiety
w tej samej drużynie, wysoki stopień współpracy na boisku (nie da się zagrać solo), gra 360 stopni dookoła kosza, pełnienie kilku różnych funkcji przez zawodników (brak specjalizacji w pełnieniu jednej roli), integracja.

 

Aby grać w korfball potrzebny jest kosz i piłka. Piłka korfballowa jest nieznacznie cięższa
od tej do piłki nożnej, a w dotyku przypomina piłkę do koszykówki. Kosz korfballowy składa się z obręczy wykonanej z plastiku, słupa o wysokości 3,5 m oraz podstawy, na której jest on umocowany. Dla najmłodszych zawodników korfballu kosz zawieszany jest niżej, na wysokości 2,5 m.

Zespół składa się z 8 zawodników: 4 kobiet i 4 mężczyzn. Boisko podzielone jest na 2 strefy: obrony i ataku. Celem zawodników jest wrzucenie piłki do kosza przeciwnika. za każdy trafiony rzut zdobywa się 1 punkt. Co dwa punkty drużyny zmieniają się strefami: obrońcy stają się atakującymi, atakujący – obrońcami. W korfballu niedozwolone jest kozłowanie, bieganie z piłką, wyrywanie piłki
z rąk. Korfball jest sportem bezkontaktowym. Ważne jest też, że zawodnik-mężczyzna nie może bronić (próbować udaremnić atak) zawodnika-kobiety i odwrotnie. Nie dozwolony jest rzut z „pozycji bronionej”.

 

Serdecznie zapraszamy na III rundę Pucharu PZKorf w Quatro Korfballu, która odbędzie się

11 marca 2023 r. w hali Centrum Sportu w Nowej Iwicznej przy ul. Krasickiego 56 w godzinach
11.00 – 16.00.

Podziel się tym wpisem z innymi:
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
X