Wielki sukces Polaków na Mistrzostwach Europy w Kyūdō w Bourges

Kyūdō – tradycyjne łucznictwo należące do Budō, japońskich sztuk walki – istnieje od ponad 700 lat. To nie tylko dyscyplina strzelecka, ale także styl życia: pełen szacunku dla tradycji i innych ludzi, a także kładący nacisk na rozwój i harmonijne funkcjonowanie w społeczeństwie. Istotną rolę we współczesnym japońskim łucznictwie odgrywają nie tylko wyniki sportowe ale i wartości wspierające elementarne dążenia człowieka do Prawdy, Dobra i Piękna (Shin, Zen, Bi). Harmonia ruchu, pewność nabyta w setkach powtórzeń, precyzja i uważność prowadzą do autentycznie dobrego strzału. Osiągnięcie takiego poziomu wymaga jednak wytrwałości i cierpliwości, jak również nieustannej pracy nad każdym detalem.

 

Mistrzostwa Europy w Kyūdō odbywają się co dwa lata i w tym roku zawody miały miejsce w dniach 1 – 2 lipca w miejscowości Bourges we Francji, a organizatorem było Comité National de Kyudo. Polskie Stowarzyszenie Kyūdō reprezentowali: Anna Biwan, Monika Groblewska, Krzysztof Haczek,  Marta Kotecka i Blanka Tomaszewska (Centrum Tengukai z Poznania) oraz Bogdan Mytnik (Klub Kyūdō Tametomo z Mysiadła) – mieszkaniec Gminy Lesznowola.

Reprezentacja Polski  w składzie: Bogdan Mytnik, Anna Biwan i Krzysztof Haczek zdobył tytuł Drużynowego Mistrza Europy. W turnieju indywidualnym Blanka Tomaszewska wywalczyła tytuł Wicemistrzyni Europy, 

 

Polskie Stowarzyszenie Kyūdō (PSK) powstało w 2012 roku jako organizacja reprezentująca środowisko Kyūdō w Polsce. Klub Kyūdō Tametomo prowadzi działalność w Mysiadle od roku 2015 .

 

Pierwsze udokumentowane prezentacje łucznictwa japońskiego w naszym kraju miały miejsce w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, a w 1999 roku grupa 5 osób rozpoczęła regularne treningi Kyūdō w Warszawie. Pierwsze próby nadania formalnego charakteru grupom trenującym tradycyjne łucznictwo japońskie miały miejsce w 2008 roku, gdy zarejestrowano kluby Kyūdō we Wrocławiu, Łodzi i w Warszawie. W ostatnich latach pojawiły się kolejne ośrodki – w Poznaniu, Krakowie, Katowicach i Opolu, a liczba osób trenujących łucznictwo japońskie w naszym kraju przekroczyła 90 osób.

Gratulujemy

 

 

Podziel się tym wpisem z innymi:
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
X